Zámecké sklepení  v moci pekelné

Přes tisíc hříšníků zavítalo do pekelných slují

 
Litomyšl: Od 2. do 5. prosince 2016 se Zámecké sklepení v Litomyšli opět proměnilo v pekelné království. Během čtyř dnů jím prošlo 1 038 hříšníků, z toho 465 dětí. Všichni se nakonec šťastně vrátili na povrch zemský, kam jim pomohl sv. Mikuláš s andělským doprovodem. 
„Každý rok se hrané scénky obměňují, vždy jsou v nich však čerti vykresleni spíše s humorem a samozřejmě nakonec musí zvítězit dobro nad zlem. Podmínkou ale je lítost, pokání. Na přípravě scénáře se nás ovšem podílí víc, režii představení má Leoš Krejčí. Realizaci celého pekla se ale věnuje asi třicetičlenný tým,“ říká za pořadatele ředitel Smetanovy Litomyšle, o.p.s. Jan Pikna. Návštěvníci si mohli vybírat z téměř padesátky představení. V rámci patnáctiminutové prohlídky pekla pak prošli kolem líných čertů, politovali zlobivé děti v kleci, zjistili, že čertům vyhasl oheň pod kotlem, až dorazili k samotnému Luciferovi. Občas sklepením zněl dětský pláč, ale vše se v dobré obrátilo s příchodem sv. Mikuláše. Ten pomohl dušičkám, které litovaly svých hříchů, zpět na zem. „Jako malá jsem se čertů hrozně bála. Mám tedy jasno v tom, že domů si čerty nikdy nepozvu. Jsem proto velmi ráda, že je tu možnost za nimi někam zajít. Někam, kde to nebude jen o strašení. Někam, kde to bude mít svou atmosféru. Někam, kde to bude mít svůj příběh,“ reagovala po návštěvě pekelného království maminka čtyřleté holčičky Eva Ropková. „Zámecké sklepení bylo v tomto případě tou pravou volbou. Zážitek pro dospělé i pro děti, na který budeme vzpomínat, aniž by naše vzpomínky byly traumatické,“ dodává. 
Již šestý ročník akce Zámecké sklepení v moci pekelné společně pořádaly Smetanova Litomyšl, o.p.s., Dům dětí a mládeže Litomyšl, Smetanův dům a Státní zámek Litomyšl.  
 
Jana Bisová
 

Dny kolem svátku Sv. Mikuláše jsou vždy obestřeny tajemnem. Z nejtemnějších děr vylézají hrůzu nahánějící bytosti a shánějí se po hříšnících, zatímco z nebe sestupují na zem andělé, aby chránili nevinné. Lucifer si letošní nadílku hříšníků nejprve velmi pochvaloval. Čertovskému myslivci se více než čtyřicetkrát podařilo přesvědčit skupinu důvěřivých lidí, že v pekle je den otevřených dveří, a k Luciferově trůnu v útrobách litomyšlského zámeckého sklepení jich přivedl téměř 1300. Radost Lucifera a jeho pekelné pakáže ale brzy překazil svatý Mikuláš s anděly, kterým se nakonec podařilo všechny zachránit a v pořádku vrátit zpět na povrch zemský.

Zámecké sklepení propadlo moci pekelné od 4. do 6. prosince, pro 1261 návštěvníků (672 dospělých a 589 dětí) hrálo devatenáct herců, akci připravila Smetanova Litomyšl, o.p.s. ve spolupráci se Státním zámkem Litomyšl, DDM Litomyšl a Smetanovým domem.

K akci se připojilo Evropské školicí centrum, které připravilo výtvarnou dílnu pro malé návštěvníky. Mohli tak na prohlídku ve sklepení čekat v teple a pohodlí. Tematickou nabídku zvýhodněnou pro návštěvníky pekla připravila litomyšlská kavárna Pohádka. V neděli na zámeckém návrší probíhal program k druhé adventní neděli. U vánočního stromu se zpívalo a probíhal stánkový prodej ozdob a dalších předmětů spojených s Vánoci.

 

 

O prvním adventním víkendu Svatý Mikuláš vyrval ze spárů Lucifera 473 zralých a 383 dětských duší. Litomyšlské zámecké sklepení totiž opět propadlo moci pekelné a to hned dvaatřicetkrát. O následnou mikulášskou nadílku byl zájem několikanásobně větší než v minulém roce, a tak Mikuláš po všech prohlídkách naděloval dárečky v lese vánočních stromečků. Po oba dny souběžně probíhala čertovská dílna v kavárničce Evropského školicího centra, která byla zároveň předpeklím, kde návštěvníci mohli na svou prohlídku čekat v teple a ještě zaměstnat své ruce výrobou čertíků, andílků a Mikulášů. V sobotu navíc na zámeckém nádvoří probíhaly Barborkové slavnosti s řemeslným trhem a také zde mohli návštěvníci připravit vlastní vánoční dárečky v dílně patchworkové. Adventem tak zkrátka žilo celé zámecké návrší a vlastně celá Litomyšl - po poslední nedělní prohlídce pekelného království se už lidé na Šantově náměstí scházeli na slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Osoby a obsazení:

Myslivec Petr Hendrych
Lucifer Leoš Krejčí
Mikuláš Josef Štefl, Petr Janda
Káča Eva Piknová
Čerti Aleš Dostál, Václav Boštík, Jeník Pikna, Jaroslav Beránek, Lenka Šlemínová, Iva Voříšková
Čertice Alena Stráníková, Jitka Jílková, Adéla Krejbychová, Lucie Jiskrová
Andělé Barbora Piknová, Evička Piknová, Adélka Nazdravetská, Kateřina Kalousková
Neposlušné děti Natálka Voříšková, Káťa Beránková

Režie: Leoš Krejčí
Scéna: Vojtěch Dostál, JItka Nazdravetská
Světla, zvuk: Vladimír Zeman
Inspice: Karel Kalousek, Ivana Baarová, Jitka Nazdravetská
Scénář: Leoš Krejčí, Vojtěch Stříteský
Kostýmy: Jitka Nazdravetská
Dramaturgie: Eva Piknová
Produkce: Iva Voříšková, Barbora Piknová
Catering: Ivana Baarová, Eva Piknová, Jana Nešporová
Technické zajištění: Vladimír Zeman, Jitka Nazdravetská
Propagace: Barbora Piknová, Iva Voříšková

Akci v roce 2013 spolupořádali: Smetanova Litomyšl, o.p.s., Smetanův dům Litomyšl, DDM Litomyšl a Státní zámek Litomyšl

Zámecké sklepení podruhé propadlo moci pekelné

Zámecké sklepení v moci pekelné 2012_15Po loňském úspěchu, kdy v litomyšlském zámeckém sklepení proměněném v pekelné království přivítali během dvou dní více než tisíc návštěvníků, se Smetanova Litomyšl, o.p.s. rozhodla akci zopakovat. Z organizačního hlediska došlo oproti loňsku k několika změnám. Především se program natáhl ze dvou na pět dní, během kterých se odehrálo 54 patnáctiminutových představení. Návštěvníky také jistě potěšilo, že se zpřísnila maximální kapacita jednoho představení na 30 osob. Díky tomu bylo zajištěno, že mohl každý návštěvu pekla prožít daleko intenzivněji. Některé rodiny využily nové možnosti předání mikulášské nadílky, kterou sám Svatý Mikuláš poté, co výpravu šťastně zachránil před Luciferem a jeho pekelnou pakáží, předával dětem v lese Vánočních stromků. Akce Zámecké sklepení v moci pekelné se totiž časově prolínala s výstavou skleněných ozdob instalovanou v největším podzemním sále. Od prvního listopadu byl na oficiálních stránkách akce spuštěn rezervační systém, ve kterém bylo možné nejen rezervovat pro určitý počet osob konkrétní datum a čas prohlídky, ale také zde bylo možno uvést dětské prohřešky a dobré skutky. Návštěvníci tak přicházeli právě včas a v prohlídkách nedocházelo k žádnému zpoždění. Přesto, přišel-li někdo zbytečně brzy, mohl 1. a 2. prosince počkat na svou prohlídku v předpeklí, v kavárničce Evropského školícího centra na zámku, kde si děti i dospělí mohli vyrobit svého Mikuláše, andílka či čerta. Protože sem některé rodiny zavítaly i po skončení prohlídky, vyplašené děti nejčastěji vyráběly andělíčky strážníčky.

FOTOGALERIE

 

 

Osoby a obsazení:

Myslivec Petr Hendrych
Lucifer Leoš Krejčí, Ladislav Zandler
Mikuláš Josef Štefl, Vojtěch Stříteský, Jan Pikna
Káča Eva Piknová
Čerti Aleš Dostál, Václav Boštík, Jaroslav Krátký, Jaroslav Beránek, Jana Mihalová, Milan Krejčí, Iva Voříšková
Čertice Alena Stráníková, Jitka Jílková, Adéla Krejbychová, Lucie Jiskrová
Andělé Barbora Piknová, Evička Piknová, Adélka Nazdravetská, Kateřina Kalousková, Eliška Cibulková, Nela Dostálová, Kateřina Voříšková
Neposlušné děti Natálka Voříšková, Anetka Novotná, Káťa Voříšková, Káťa Beránková, Evička Piknová

Režie: Leoš Krejčí
Scéna: Vojtěch Dostál
Světla, zvuk: Vladimír Zeman
Inspice: Karel Kalousek, Iva Voříšková, Ivana Baarová, Jitka Nazdravetská
Scénář: Leoš Krejčí, Vojtěch Stříteský
Kostýmy: Jitka Nazdravetská
Dramaturgie: Eva Piknová
Produkce: Iva Voříšková, Barbora Piknová
Catering: Ivana Baarová, Eva Piknová, Jana Nešporová
Technické zajištění: Vladimír Zeman, Milan Krejčí, František Renza
Propagace: Barbora Piknová, Jitka Nazdravetská, Iva Voříšková
Foto: Jaroslav Horák, František Renza
Video: Jaroslav Horák, CMS TV Petr Horák

Anketa

Jaký je nejhorší hřích Vašich dětí?